Thursday, 7 September 2017

Newton Stewart Club back on after Summer break

Newton Stewart Club runs on Tuesdays at the Merrick Leisure Centre, 6- 7.30pm.
£2 for a child and £3 per adult, £5 per family.
Bazil Hughes winning Men's Singles 2017, presented by Nik Clark
Do come a long. All welcome.

World Championships 2017 Riverford Photos by Edmund Sellers

Luscombe Cup Winners of Singles and Doubles


Bazil Hughes's photo.
Image may contain: 6 people, people smiling, people sitting, outdoor and nature
Dresden players

Bazil gets another shot back
Image may contain: 2 people, people sitting, tree, beard, outdoor and nature
An evening relaxing around the fire
The brothers who go on to win the Luscombe Cup doubles
Image may contain: 2 people, people playing sports, shoes, outdoor and nature
Chloe Bruce and Ringo Sobriella winning the doubles

Wednesday, 16 August 2017



Men’s and Singles’ World Tambourelli Champions, 2016
The World Tambourelli Championships have been held since 1975. 
Details of some of the Men’s Winners and Finalists may be found in the table below. 
Until 2002, there were only occasional separate Women’s Championships:  the Winners of these earlier mixed Singles’ tournaments are included below.
If you have information in your archives on any of these events, please let us know!
Year
Venue
Men’s Champions
Men’s Finalists
Men’s Semi-Finalists
2016
Dresden
Marco Zink
Bazil Hughes
Sebastian Rose
Juan Moreno
2015
Newton Stewart
Sebastian Rose
Marco Zink
Malcolm Heyes
Seth Priestman
2014
Riverford
Bazil Hughes
Finn Lennartson
Daniel Francis-Bernson
Ezra Cohen
2013
Dresden
Bazil Hughes
Malcolm Heyes
Andre-Till Zeuner
Sebastian Rose
2012
Riverford
Malcolm Heyes
Seth Priestman
Jonny Tilbrook
Peter MacCarthy
2011
Riverford
Bazil Hughes
Malcolm Heyes
Andy Priestman
Liam Campbell
2010
Newton Stewart
Liam Campbell
Ezra Cohen
Malcolm Heyes
Graham Moffat
2009
Riverford
Daniel Francis-Bernson
Ezra Cohen
Paddy Bos Cose
Malcolm Heyes
2008
Riverford
Ezra Cohen
Peter MacCarthy
Daniel Francis-Bernson
Graham Moffat
2007
Riverford
Daniel Francis-Bernson
Ezra Cohen
David Elliott
Malcolm Heyes
2006
Riverford
Malcolm Heyes
Paddy Bos Coe

2005
Riverford
Malcolm Heyes
Ezra Cohen

2004
Riverford

Richard Cohen

Malcolm Heyes

Daniel Francis-Bernson
Andy Priestman
2003
Riverford
Malcolm Heyes
Ezra Cohen

2002
Riverford
Malcolm Heyes


Singles’ Champions
Year
Venue
Singles’ Champions
Singles’ Finalists
Singles’ Semi-Finalists
2001
Riverford
Richard Cohen
Indy Priestman
Malcolm Heyes – Indy went to the Final through a by.
2000
Riverford
Malcolm Heyes


1999
Riverford

Paddy Bos Coe

Malcolm Heyes

Ezra Cohen
Oliver Tringham
1998
Garlieston, chez Finn & Ella
Paddy Bos Coe

Seth Priestman 
Hal Watmough
Davey Mackenzie
Andy Priestman
1997
Clugston Classic
Paddy Bos Coe
Seth Priestman

July 1997
Washbourne Open
Seth Priestman

Malcolm Heyes

Paddy Bos Coe
Steve
1996
Garlieston chez Rex Pyke
Seth Priestman

Cyrus Colquhitt


1995
Knowe Farm

Davey Mackenzie

Seth Priestman

Malcolm Heyes
Other semi-final a ‘by.’
1994
Corriedoo
Malcolm Heyes


1993

Guy Feldman


1992

Andy Priestman


1991

Andy Priestman


1990

Andy Priestman


1989




1988




1987




1986




1985




1984
Castle Stewart
Andy Priestman
Kim

1983




1982




1981




1980




1979




1978




1977




1976




1975






Women's singles Champions from 2002

Year
Venue
Women’s Champions
Women’s Finalists
Women’s Semi-Finalists
2016
Dresden
Amke de Buhr
Inga Höben
Trixi Reuther
Stefanie Juhr
2015
Newton Stewart
Jasmine Bosenick
Gabriele Rose
Chloe Bruce

2014
Riverford
Jasmine Bosenick
Indy Lennartsson (née Priestman)
Chloe Bruce
Isla Craik
2013
Dresden
Indy Priestman
Anne Larisch
Birgit Schönfeldt
Stefanie Will
2012
Riverford
Indy Priestman
Jasmine Bosenick
Isla Craik
Stacey Duff
2011
Riverford
Stacey Duff
Dilushi Jayasingha
Chloe Bruce
Isla Craik
2010
Newton Stewart
Indy Priestman
Stacey Duff
Elizabeth Tindal
2009
Riverford
Indy Priestman
Chloe Bruce
Jasmine Bosenick
Sónia Marturano
2008
Riverford
Indy Priestman
 Isla Craik
Laura T
Mizue Yoshimura
2007
Riverford
Elizabeth Tindal
Isla Craik
Mizue Yoshimura
Julia Elliott
2006
Riverford
Indy Priestman


2005
Riverford
Indy Priestman


2004
Riverford
Indy Priestman
Isla Craik
Mandy Schulze
Julia Elliott
2003
Riverford
Indy Priestman
Rachel Chelka

2002
Riverford
Indy Priestman